Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki Szlaki Mapa Galeria Zakwaterowanie

O Rezerwacie


Rezerwat Przyrody Prządki jest doskonałym rozwiązaniem dla osób które nie mają więcej wolnego a chcą maksymalnie wykorzystać ciepły letni weekend  lub udać się na narty zimą na nasz wyciąg narciarski.

Rezerwat istnieje od 1957 roku. Teren rezerwatu w całości leży w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy trasie Krosno Rzeszów, dokładniej znajduje się on  43km od Rzeszowa oraz 12km od Krosna.

Atrakcjami rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych, z pięknymi skałkami i widokami oraz zamek Kamieniec.

Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m.npm.

Rezerwat Przyrody Prządki tworzy zespół ostańców skalnych, skały te sięgają nawet ponad 20m, zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty. Niektóre skały mają własne nazwy: Prządka-Baba,   Prządka-Matka, Herszt. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosiła, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w dni świąteczne.

Rezerwat Przyrody jest położony w obrębie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i jest jego największą atrakcją turystyczną. Dzisiejsza powierzchnia chroniona wynosi 13,63 ha.

Jak wspomniałem wcześniej Czarnorzecko – Strzyżowski Park Narodowy posiada 5 szlaków turystycznych: Prządki  – Strzelnica, Odcinek Kamieniec – Prządki,Czarnorzeki – Dział, Strzelnica – Sucha Góra oraz szlak przy Zamku Kamieniec.

Naprawdę warto przejść każdy z tych odcinków, nie są one trudne, kilka drobnych wzniesień to wszystko z czym moglibyśmy mieć problem.

Czas jaki nam będzie potrzebny do zwiedzenia całego Parku Przyrody Prządki to około 2 dni.

Miejscowości sąsiednie: Krosno, Korczyna, Czarnorzeki. Jeżeli planujesz zwiedzić Park Przyrody Prządki właśnie w tych miejscowościach warto popytać o Noclegi

Comments are closed.

Rezerwat Prządki:
Szlaki
- Strzelnica - Sucha Góra
- Czarnorzeki - Dział
- Odcinek Kamieniec-Prządki
- Prządki-Strzelnica
- Przy Zamku Kamieniec
Mapa
Galeria
Zakwaterowanie
BLOG