Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki Szlaki Mapa Galeria Zakwaterowanie

Szlaki

Strzelnica – Sucha Góra


Jest to najdłuższy szlak, jego długość ścieżki to 2500m. Początek ścieżki znajduje się obok kościoła w Czarnorzekach i prowadzi on na szczyt Suchej Góry (585 m n.p.m.), na którym znajduje się wieża przekaźnikowa (punkt 1 na mapie) . Podczas wędrówki możemy podziwiać stare sztolnie i jaskinie, w których żyją nietoperze. Przy trasie znajduje się także pomnik przyrody „Źródełko Mieczysław”. Odcinek Strzelnica – Sucha Góra jak dla mnie jest najfajniejszym odcinkiem w Rezerwacie Prządki a co zaskakujące najrzadziej odwiedzanym przez turystów.

Obejście wszystkich szlaków w ciągu jednego dnia może nam sprawić bardzo duży problem, wręcz sztuka to jest raczej możliwa dla zagorzałych turystów. Bardzo dobrym wyjściem jest wynajęcie pensjonatu gdzie można bardzo miło przy ognisku spędzić wieczór a następnego dnia dokończyć zwiedzanie pięknego parku Prządki.

Zobacz galerię z tego szlaku klik

Przy zamku Kamieniec


Jego początek i jej koniec znajduje się obok ruin zamku Kamieniec. Możemy tutaj zobaczyć m.in. stanowisko do czynnej ochrony płazów, skupisko daglezji (pomnik przyrody) oraz mogiłę zbiorową ofiar epidemii cholery. Należy uważać na początku szlaku by zaraz niżej Zamku pójść w kierunku domu koło którego prowadzi szlak. Zapraszam do obejrzenia galerii z tego odcinka, który również jak najbardziej powinniśmy przejść. Długość ścieżki to ok. 2km.

Czarnorzeki – Dział


Długość ścieżki to 1500m. Początek ścieżki i jej koniec znajdują się obok kościoła w Czarnorzekach, punkt 2 na mapie. Trasa ta prowadzi do punktu widokowego znajdującego się na Dziale – punkt 3, znajduje się on (515 m n.p.m.), z którego roztacza się przepiękny widok na Doły Jasielsko – Sanockie i Beskid Niski. Cały odcinek dość nudny, punkt widokowy też mnie nie zauroczył, warto jednak udać się tym szlakiem choćby dlatego że właśnie na tym odcinku znajduje się najdłuższa skałka z całego Rezerwatu Prządki. Tuż obok punktu widokowego znajduje się również wyciąg narciarski.

Odcinek Kamieniec – Prządki


Po powrocie do auta z szlaku Prządki-Strzelnica bądź Prządki-Strzelnica-Sucha Góra-Prządki proponuje udać się pod zamek Kamieniec, czyli do punktu 6. Jest to oczywiście wersja dla tych wytrwałych którzy chcą cały Rezerwat zwiedzić w 1 dzień. Z Zamku Kamieniec startuje szlak w strona Prządek z których właśnie wróciliśmy, jest to najkrótszy szlak z wszystkich, Zaczyna się zaraz niżej zamku, jest to kolejna bardzo ładna trasa która prowadzi przez piękną alejkę wzdłuż drzew brzozowych. Trasa ta również liczy ok. 1,5km jednak jej przejście powinno nam pójść znacznie szybciej.
Wracamy niestety tą samą trasą do zamku Kamieniec, tutaj jest kolejny szlak Przy zamku Kamieniec

Prządki – Strzelnica


Jest to najładniejszy i najbardziej popularny szlak przez turystów, być może dlatego, iż zaczyna się przy drodze głównej, punkt 4 na mapie. W Niedziele, czy święta przy ładnej pogodzie, co prawda może być problem z zaparkowaniem samochodu blisko punktu wyjścia, jednak max 200m i miejsce się znajdzie.

Szlak ten prowadzi z punktu 4 do punktu 2, jego długość to około 1,5km jest to jednak chyba najbardziej skalny odcinek, także zwiedzanie i wspólne zdjęcia mogą potrwać dość długo.
Odcinek ten kończy się koło Kościoła w Czarnorzekach. Sporo turystów w tym momencie decyduje się wracać tą samą drogą, jednak dla wytrwałych polecam udać się szlakiem prowadzącym do Suchej góry na której znajduje się wieża telewizyjna. Dla odmiany dodam iż ten szlak jest praktycznie zapomniany co jest dość zaskakujące, gdyż ten szlak jest naprawdę ładny.

Dochodząc do wierzy wracamy drogą ułożoną z płyt betonowych a następnie drogą asfaltową do miejsca w którym zostawiliśmy auto. Cała trasa to około 4 niezapomniane kilometry.

Galeria z tego odcinka klik

Rezerwat Prządki:
Szlaki
- Strzelnica - Sucha Góra
- Czarnorzeki - Dział
- Odcinek Kamieniec-Prządki
- Prządki-Strzelnica
- Przy Zamku Kamieniec
Mapa
Galeria
Zakwaterowanie
BLOG